Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku ile bilgi almak ve iletişime geçmek için tıklayınız.

Sigorta Hukuku

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigortacılık sektörü hızlı bir şekilde büyümekte ve gelişmektedir. Buna paralel olarak sigorta hukuku alanında da hukuki uyuşmazlıkların sayısı bir hayli fazladır.

Sigortanın temelinde riziko yatmaktadır. Kişiler de bu rizikoya karşı sigorta yaptırmakta ve kendilerini garanti altına almak istemektedir. Böylece sigorta ilişki genel olarak sigorta şirketleri veya acenteleri ile sigortalı ve lehtar arasında doğmaktadır. Bu ilişkileri ve sigortacılık yapan işletmelerin faaliyetlerini düzenleyen alan da Sigorta Hukuku’nu oluşturmaktadır. Sigorta Hukuku ise genel olarak Sigortacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’muzda düzenlenmiştir.

Her ne kadar sigorta denildiğinde zorunlu sigortalar aklımıza gelse de sigorta kavramı daha geniş bir kavramdır. Zira devletin zorunlu tuttuğu trafik sigortası, deprem sigortası gibi sigortalar olduğu gibi kaza sigortası, zarar sigortası, sorumluluk sigortası, can sigortaları gibi herhangi bir zorunluluğa tabi olmayan ve hususi rizikoları güvence altına alan sigortalar da söz konusudur. Ayrıca tüm bunlar dışında toplulukların sosyal güvencelerini konu alan sigortalar da vardır ki bunlar genel olarak sosyal sigortalar diye anılır.

Biz de NAVA PARTNERS olarak bu sigorta ilişkilerinin taraflarına gerekli hukuki yardım ve desteği sağlamaktayız. Bu doğrultuda tecrübeli ekibimiz tarafından sigorta hukuku alanına giren her türlü konuda kişilere, şirketlere ve işletmelere hukuki danışmanlık veriyoruz.

Sigorta Hukuku ile bilgi almak ve iletişime geçmek için tıklayınız.